Do galérie Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice boli pridané fotografie.
Medzinárodný deň školských knižníc bol vyhlásený Dr. Blanche Woollsovou, prezidentkou IASL (International Asociacion of Scool Librarienship) v roku 1999. Pripomína sa každý štvrtý októbrový pondelok. Aj v našej škole sme si ho 27. októbra pripomenuli rôznymi aktivitami. Hneď od rána sa priestory našej školy začali meniť na jedno veľké literárne múzeum. Niektoré expozície “Múzea“ sa obliekli do retro- štýlu, iné fungovali súčasnosťou. Aktivity v jednotlivých expozíciách boli rozdelené podľa vekových kategórií pre žiakov prvého a druhého stupňa ZŠ. Druhý stupeň mal 4 aktivity – Konferencia o knihe, Hádaj, koho sme sem pozvali, Hádaj, kto nás to sem pozval a Posedenie u Julesa Vernea. Každú aktivitu pripravovala jedna skupina žiakov spolu s pedagógom ako supervízorom a zúčastnili sa jej zvyšné skupiny žiakov, aby sa následne vystriedali. Cieľom bolo nielen zabaviť žiakov, ale aj vzbudiť záujem o knihu, o čítanie, prebudiť v nich zvedavosť a chuť pátrať po niečom novom. Aktivity prebiehali aj v muzeálnych expozíciách na prvom stupni. Samozrejme, že to boli s ohľadom na vek detí hlavne rozprávkové knihy a postavičky, s ktorými sa malí čitatelia z prvého stupňa stretávali v knižnom múzeu. Aktivita Popletené rozprávky mala za cieľ ukázať, že aj zdanlivo neriešiteľné veci sa dajú vyriešiť, keď sa nájde spoločná reč. A tou spoločnou rečou je reč kníh. Ďalšia aktivita mala názov Po stopách kníh. V tejto aktivite sa žiaci vydali na pomyselnú cestu za pokladom, cestou zažívali rôzne dobrodružstvá a plnili mnoho zaujímavých úloh. Skladali puzzle s vyobrazenými rozprávkovými postavami na čas, čítali úryvky z kníh, ktoré mali identifikovať. Jedno z dobrodružstiev, ktoré na svojej ceste deti zažili, boli Guliverove cesty. Aktivitu pre žiakov pripravili žiaci ôsmeho ročníka. Jeden z ôsmakov bol rozprávačom a ostatní traja hrali postavy z knihy o Guliverovi.
Cieľom tohtoročného Medzinárodného dňa školských knižníc bolo vzbudiť u žiakov záujem o knihu, o čítanie, prebudiť v nich ich zvedavosť, chuť pátrať po niečom novom a v neposlednom rade aj sa čo najlepšie zabaviť. Pripravené aktivity tento cieľ v každom smere splnili na výbornú. Učitelia našli tie správne spôsoby a metódy, ako nájsť cestu ku knihám. Keď sme priamo na akcii pozorovali žiakov a videli u nich zanietenosť, s ktorou ku každej aktivite pristupovali a ako každú aktivitu prežívali, bol to pre nás, pozorovateľov, veľmi silný zážitok. Veď môžete posúdiť sami, tu sú vyjadrenia niektorých žiakov:
Deň to bol ako každý iný, až na to, že situácia a atmosféra bola úplne odlišná. Neskúšalo sa, neučilo klasicky a ...veľký nápis Vitajte v Múzeu kníh. Zo začiatku som si myslela, že to bude nudné, a tak som si, proste nenápadne strčila do uší slúchadlo od telefónu a navolila obľúbenú hudbu, aby som ten trápny deň v zdraví prežila. Ale keď som sa potom trochu započúvala do slov deviatačky Rebeky, zdalo sa mi to byť zaujímavé a postupne som si aj utajovanú techniku vytiahla z uší. Zaujali ma nielen knihy, ktoré by som, nebyť tohto dňa asi v živote nespoznala, ale aj spôsob, akým nám knihy predstavovali. Mne to pripadalo, že tí, čo predstavovali knihy, boli doslova zrastení s hlavnou postavou a úplne dej prežívali. Naozaj to bolo super!
Tamara Iglárová
Ja som sa v tento deň dozvedela veľmi veľa informácií. Keďže aj ja sem-tam niečo napíšem, bolo pre mňa užitočné stretnúť sa s pánom Hodálom – básnikom. Z jeho prítomnosti sa tešila aj moja starká, ktorá sa našej konferencie tiež zúčastnila a určite o nej bude písať do miestnych novín! Jeho rady a skúsenosti využijem pri svojej vlastnej tvorbe. Na príprave aktivity Hádaj, kto nás pozval som sa podieľala aj ja. Zažili sme pri tom kopu srandy, ale aj trémy. Mne sa zdalo, že všetko prebiehalo úžasne. Som rada, že sa niečo také u nás v škole uskutočnilo.
Laura Majerská
Mne sa páčila už ráno samotná príprava Múzea – buď sa mi niečo odlepilo alebo mi niečo spadlo – ale finálny výrobok mal úspech. Mňa dojala Editka so svojou prezentáciou Malého princa, bola zábavná a vážne zaujímavá. Myslím, že ma dostala a prečítam si ho. Vraj, my ho možno inak pochopíme ako ona. Skúsim.
Adela Vanková
Keď nastal deň D, my sme boli nervóznejší a učitelia spotenejší a zvyšok natešenejší. Príprava, vyzdobovanie, nadpisy, posledné skúšky – z vlastnej iniciatívy – všade sa niečo dialo a všade niečo iné, tajomné. Keď začala konferencia, najskôr ma to nebavilo, ale keď som začala viacej vnímať, zistila som, že sa vlastne dozvedám veľa nového. Začala som si všímať vyjadrovanie účinkujúcich, ich slovnú zásobu, prehľad o tom o čom hovoria. Zrazu som sa pristihla pri tom, že spolužiačky z vyšších ročníkov vnímam úplne inak, ako v bežný deň v škole. Židovka v Miškinom podaní bola super. Občas som sa do jej pútavého rozprávania vžila natoľko až ma pri predstave tých čias mrazilo.
Pekné, som rada, že sme si toto ,, vlastné Múzeum „ zorganizovali.
Timea Trubanová
Čo sa mi páčilo? Toto: Vitajte v Múzeu kníh, keď si to čítal pán starosta.
Malý princ v podaní Editky, jej vystupovanie, elegancia, humor.
Trpaslíci z muzikálu, ktorí trénovali všade, aj na chodbe, aj na našej konferencii. Nemali problém, prišli si na nás posvietiť lampášikmi.
Epigram p. Hodála o chlapcoch sa mi páčil najviac, pointu som si zapamätala: neviem čo ich na nich vábi, v každom z nich je kúsok baby.
Martina Durčáková
Mne sa páčilo asi všetko, ale najviac ma nielen zaujal, ale najmä pobavil Maťo. Jeho Vesmír a veľký vresk. Bola som vďačná za to, že o spomínaných dielach sa budeme učiť a ja už teraz o nich veľa viem. Mohla som si zasúťažiť, aj svojou prácou o Jane z Arku pobaviť iných.
Keďže súťažím v tvorivosti v oblasti literárnej, pre mňa bolo super stretnúť básnika, ktorý si naše práce prečítal, ale aj my sme mu mohli zarecitovať svoju tvorbu. A vyjadril sa k nej. Super pocit mali chalani, ktorí tvorili len tak a on nakoniec ich práce vyzdvihol najviac. Dodalo nám to guráž tvoriť ďalej. A nesmiem zabudnúť na stretnutie v Múzeu so Julesom Verneom, bolo to chytré, výborný nápad ôsmaci, nezdáte sa! Len mohla byť dlhšia prestávka pri chodení po Múzeu.
Sofia Lepeňová
Nie som stály čitateľ, ale domov som si odniesol fakt veľa nových poznatkov a hlavne pekné zážitky. Páčilo sa mi predstavenie nového rukopisu nášho hosťa, ale názov som si nezapamätal, no škoda.
Dominik Halvoník
Bolo tam všehochuť. Každý si mohol vybrať to svoje. Prejsť cez Guliverove cesty alebo prešliapať sa k pokladu do muzeálnej knižnice bolo zaujímavé. Najmä ti najmenší mali srandičky, ale pracovali s veľkou chuťou. A to je hlavné!
Lukáš Ulbrík
Príprava na dnešný deň bola aj náročná, aj plná zodpovednosti a u mňa aj trémy. Ale stálo to zato. Najmä to je dobrý pocit, keď k vám prídu hostia a nešetria chválou. Spolužiaci z iných tried povedia, že to bolo vynikajúce, a to aj takí, od ktorých by ste to nečakali. Občas sa nám to aj zvrtlo a zažili sme kopec srandy. Veľmi pekné bolo, keď na konci dňa sa nám prihovorili dospelí a doložili nám niečo zaujímavé, o čom sme nevedeli. Každého to obohatilo.
Rebeka Katinová
Vážení čitatelia a milovníci literatúry! Takto pekne a ešte krajšie vyobliekaný sa prihovoril na začiatku konferencie nám všetkým spolužiak Majo. Už len to bol pre mňa zážitok dňa. Majo a literatúra!
Aneta Kúšiková
Ja som tu mal tiež dosť dôležitú úlohu, starať sa o celú organizáciu konferencie. A skoro som nestíhal, lebo si začali účastníci ku mne chodiť pýtať knihy, ktoré si chceli hneď vypožičať. Odporučil som im kamaráta, ktorý má väčší prehľad. V tej chvíli ma zamrzelo, že tie knihy nepoznám. Nepríjemné, ale asi tá učiteľka mala pravdu, keď povedala, že človek nikdy nevie, kedy svoje vedomosti a zručnosti bude potrebovať použiť v praxi.
Michal Štaudner
Mne sa páčilo, že v tento deň každý niečo robil. Keď aj nie poctivo, ale robil.
Andrea Julényiová
Nerada čítam knihy, ale zaujali ma aktivity a to, ako boli zrealizované. Asi sa fakt oplatí čítať. V knihách je veľa zaujímavých vecí, ktoré si bežne ani nevšimneš. Nerada čítam, ako som už povedala, ale vďaka tomuto úžasnému dňu som si všeličo odniesla. Ďakujem pani učiteľkám a spolužiakom, že nám zorganizovali tento deň, deň plný „učenia“, ale hlavne zábavy.
Martina Štaudingerová