ZEM domov pre všetkých – ukončenie projektu
Ako sme už informovali naša škola sa zapojila do projektu MŠVVaŠ Enviroprojekt 2017 na tému Biodiverzita okolo nás. Na realizáciu projektu škola dostala finančné prostriedky od MŠVVaŠ v sume 1258 € a od obecného úradu vo Vyhniach 141 €. Od začiatku školského roku 2017/2018 žiaci aj učitelia našej základnej školy usilovne pracovali na realizácii environmentálneho projektu ZEM domov pre všetkých, ktorého cieľom bolo zmapovať biodiverzitu, čiže rôznorodosť druhov v obci Vyhne a jej blízkom okolí. Projekt mal viacero čiastkových úloh, ktoré boli rozdelené medzi žiakov prvého a druhého stupňa.
1. Encyklopédia biodiverzity
Žiaci druhého stupňa sa popasovali s prípravou encyklopédie biodiverzity v našej obci. Počas práce pri jej zostavovaní si deti zopakovali známe veci, zo sveta zvierat, rastlín a živočíchov, a naučili sa aj mnoho nového.Postupným zbieraním a triedením materiálov ( textov, obrázkov, zaujímavostí ) a ich následným spracovávaním na hodinách informatiky, techniky, slovenského jazyka, biológie, mediálnej výchovy sa postupne rodila encyklopédia vybraných druhov rastlín, zvierat, stromov a živočíchov nachádzajúcich sa v našej obci a jej blízkom okolí. Jednotlivé listy encyklopédie sú spracované tak, že obsahujú popis druhu, ilustračné obrázky, zaujímavosti a označenie či je alebo nie je ohrozený, prípadne chránený. Spracované materiály boli následne vytlačené, zalaminované a zviazané. Táto encyklopédia bola žiakmi druhého stupňa v spolupráci s Klubom slovenských turistov vynesená na vrch Jelenia skala, kde bude umiestnená pri vrcholovej knihe KST. Druhá verzia tejto encyklopédie bude slúžiť, ako učebná pomôcka pre deti ZŠ a MŠ. Encyklopédia umiestnená v škole je otvorená a postupne sa do nej budú dopĺňať detské kresby, detské fotografie, odliatky stôp, vylisované listy a pod.
2. Mapa biodiverzity v obci Vyhne
Druhou aktivitou projektu bolo vytvorenie mapy biodiverzity v obci Vyhne. S pomocou pani architektky Ing. Halvoníkovej a pani učiteľky Mgr. Lukyovej deti z krúžku Šikovné ruky vytvorili maľovanú mapu Vyhní, kde zakreslili cesty, vodné plochy, významné objekty, dominanty a orientačné body Vyhní. Súčasťou mapy sú aj fotografie rôznych objektov obce, ktoré nafotili žiaci 4.A počas turistickej vychádzky a tiež zvieratá a vtáky a živočíchy nachádzajúce sa v našej obci. Všetky fotografie sú zalaminované a opatrené zo zadnej strany magnetom, aby mohli byť umiestnené na mapu.K mape sú vytvorené aj pomocné listy - nafotené fotografie dominánt obce vytlačené v čiernobielej farbe a následne kolorované na hodinách výtvarnej výchovy v 2.A, 3.A a 4.A. Všetky fotografie boli zalaminované a umiestnené na stene vedľa mapy, ako pomôcka na správne určenie objektov.
3. Rady Rysa ostrovida
Táto aktivita bola zameraná na výrobu informačných letákov pre turistov a návštevníkov obce, kde sa dozvedia ako sa majú správať pri svojom pobyte v lese a čo by rozhodne nemali robiť, aby neznepríjemňovali život zvieratám, ale ani rastlinám a živočíchom.
4. Hmyzí hotel
O tom že v rámci biodiverzity majú svoje nenahraditeľné miesto aj tí najmenší chrobáčikovia sa naučili deti z prvého stupňa. Vďaka šikovným rukám oteckov našich žiakov, pánov Milana a Štefana Griglákovcov nám v škole pribudol malý drevený domček. Deti sa dlho čudovali pre koho ten domček je a čo v ňom bude. V jedno novembrové predpoludnie sa konečne dočkali. Hneď po veľkej prestávke sa spoločne s pani učiteľkami vybrali do záhrady, kde už na nich čakal pripravený domček aj s nápisom Hmyzí hotel a hneď bolo jasné pre koho ten domček je. Hotel stál, ale bol prázdny bez zariadenia a tak ich čakala kopa práce, aby užitočným chrobáčikom a hmyzu pripravili útulné izby. Svedomito plnili jednotlivé okienka hotela prinesenými kartónmi, tehlami, drevom, kôrou, slamou a lístím. Na jar uvidíme či sa takto zariadený hotel bude chrobáčikom páči a či sa doň nasťahujú. Hmyzí hotel bude slúžiť na pozorovanie užitočného hmyzu pre deti z MŠ a ZŠ. Po naplnení hotela mali deti ešte niekoľko aktivít, kde sa naučili aký hmyz môže v ich domčeku nájsť útočisko a akým spôsobom je pre nás užitočný.
5. Hra Kocky biodiverzity
Poslednou aktivitou projektu bola výroba didaktickej hry Kocky biodiverzity. Žiaci na hodinách techniky najskôr pomocou brúsnych papierov opracovávali drevené kocky rozmerov 100 x 100 mm, aby boli úplne hladké. Následne na hodinách slovenského jazyka, informatiky a mediálnej výchovy pripravovali podklady na transfer na štyri strany kocky. Na každej kocke je jeden druh zvieraťa, živočícha, rastliny, stromu a to tak, že na jednotlivých stranách kocky je obrázok daného druhu, jeho stručný popis, básnička o ňom a tajnička v ktorej sa ukrýva jeho názov. Po nazbieraní všetkých materiálov sme ich v spolupráci so Strednou odbornou školou v Žarnovici a s Obecným úradom vo Vyhniach zrkadlovo vytlačili na laserovej tlačiarni. Už bolo treba urobiť len posledné, pomocou transferového gélu preniesť obrázky a texty na drevené kocky. S týmto nám prišli ochotne pomôcť členovia Jednoty dôchodcov Slovenska, ktorí napriek svojmu veku majú optimizmu a dobrej nálady na rozdávanie. Kocky sa po nalepení všetkých strán nechali odpočívať do nasledujúceho dňa a potom sa pomocou vody odstránila vrchná vrstva papiera a pod ňou sa ukázal pretransferovaný obrázok či text, ktorý sa zalakoval lakom. Na kocky boli v Strednej odbornej škole v Žarnovici vyrobené aj špeciálne stojany, aby sa mohli používať ako učebná pomôcka a didaktická hra.
Projekt ZEM domov pre všetkých bol pomerne náročný a to tak z hľadiska časového, ako aj z množstva informácií cez ktoré sa deti museli prelúskať pri zostavovaní encyklopédie a pri príprave hry Kocky. Rovnako mal projekt svoje úskalia pri transfere na drevené kocky, kde sa nie všetky transfery podarili na prvý krát.
Napriek všetkým problémom, ktoré počas realizácie projektu vzniklisa pri ňom deti veľa naučili a získali aj nové zručnosti. Pomôcky, ktoré vytvorili sa budú používať vo vyučovacom procese, ale aj v mimoškolských aktivitách.
Ďakujeme všetkým, ktorí nám akokoľvek pri realizácii projektu pomohli a prispeli tak k jeho úspešnému ukončeniu.